Krajobraz,  Miejsca,  Ruiny

Czerwona Góra o zachodzie słońca

Hałda Popłuczkowa powstała w latach 1840-1912 w wyniku działalności kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach, przy granicy z Bytomiem (dzielnica Bobrowniki). Jest to góra odpadów, z procesu płukania dolomitowej skały, wysoka na 17m i o powierzchni 6 ha.

Odwiedziłem to miejsce popołudniem w połowie maja. Jak widać na zdjęciach akurat w tym terminie kwitnie rzepak i jest bardzo kolorowo… a właściwie żółto. Ale żółty to też jakiś kolor i ładnie komponuje się z zielenią traw, błękitem nieba oraz pomarańczowo-brunatną górą.

Pole rzepaku u podnóża Hałdy Popłuczkowej, widok na północny-zachód (rok: 2020)
Hałda Popłuczkowa, widok od strony północnej (rok: 2020)

Od lat 90, XX wieku hałdę intensywnie zaczęła porastać różnego rodzaju roślinność. Dziś znajduje się tam sosnowy las, choć nie na całej jej powierzchni, część została wycięta w ostatnich latach.

Szczyt Hałdy Popłuczkowej (rok: 2020)

Z pewnością każdy kto odwiedził to miejsce natknął się na tzw. kochbunkry, które zachowały się w dobrym stanie po dziś dzień. Jest ich tam 5 (wg tablicy informacyjnej) ale wszystkich nie znalazłem. Były to indywidualne stanowiska ogniowe lub obserwacyjne, wybudowane pod koniec II Wojny Światowej. Więcej o tego typu fortyfikacjach można przeczytać tutaj.

Jednej z bunkrów na Hałdzie (rok: 2019)

Z hałdy rozciąga się widok praktycznie na cztery strony świata. Patrząc na:

  • północ i północny-wschód zobaczymy dzielnicę Bobrowniki oraz Osadę Jana,
  • na północny zachód szyb Zabytkowej Kopalni Srebra,
  • nieco bardziej w lewo, na zachód widzimy Repty,
  • od strony południowej i południowo-zachodniej Rezerwat Segiet
  • na wschód znajduje się Kopalnia Dolomitu „Bobrowniki”, z tym że zasłania ją las, za to w tym samym kierunku możemy zobaczyć popadający w ruinę budynek który jak mniemam w czasach działania kopalni był budynkiem biurowym lub służył pracującym w kopalni ludziom jako szatnia, łaźnia a może nawet mini hotel (nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat)

Od roku 2006 teren Hałdy Popłuczkowej stał się Parkiem Kulturowym. Jest to dobre miejsce na niedzielny spacer. W bliskim sąsiedztwie znajdują się inne miejsca warte odwiedzenia, są to.:

  • Rezerwat Przyrody „Segiet” gdzie niegdyś działała kopalnia „Segiet” zajmująca się pozyskiwaniem rudy cynku,
  • Kanion Tarnogórski czyli Kopalnia Dolomitu „Bobrowniki”,
  • Wielki Kanion Bytomski czyli Kopalnia Dolomitu „Blachówka”
  • Dolomity Sportowa Dolina
  • Zabytkowa Kopalnia Srebra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *