FotoRady,  Makro

Makro Owady i Rośliny (naturalnie)

W tym poście prezentuję kilka zdjęć makro wykonanych dwoma zestawami body + obiektyw + akcesoria. Są to sprzęty zdecydowanie różny od siebie i dzieli je spora przepaść jeśli chodzi o cenę, klasę, jakość i wiek.

Nikon D90 – nieco zapomniany aparat, którego premiera miała miejsce w 2008r. To moja pierwsza lustrzanka i mimo upływu lat ciągle działa i ma się dobrze. Jeśli jesteś w posiadaniu tego modelu to myślę, że warto spróbować swoich sił w fotografii makro lub krajobrazowej. Do wykonania prezentowanych tutaj zdjęć używałem go z „kitowym” obiektywem 18-105mm, dosyć ciemmnym, ze zmiennym światłem f/3.5-5.6. Drugim obiektywem jest nieco lepszej jakości Nikkor 50mm, f/1.4. Do tego dorzuciłem soczewkę makrową za ok 300zł. W przypadku tego zestawu może przeszkadzać spory szum na zdjęciach, jeśli podnosimy wartość ISO ponad 800. Jest to jednak zestaw niezbyt drogi a przy odpowiedniej wprawie, dający radę w różnych sytuacjach.

Drugi aparat to Canon D6, który wszedł na rynek pod koniec 2012 roku. To jedna z najtańszych pełnoklatkowych lustrzanek tego producenta, popularna wśród fotografów ślubnych ze względu na funkcjonalność oraz dobrą jakość i plastykę wykonywanych zdjęć. Jest dosyć szybka 4,5kl/s i charakteryzuje się niewielkim szumem do ISO 6400 (to ocena subiektywna).
Oczywiście najlepiej używać w zestawie obiektywu makrowego. Ja takiego jednak nie posiadam i poradziłem sobie bez niego używając pierścieni pośrednich, które można kupić już od kilkudziesięciu złotych. Na sporadyczne fotografowanie robaków czy roślin wystarczy. Do tego body dołączyłem jasny obiektyw Canona klasy „L” o ogniskowej 50mm i stałym świetle f/1.2. Aby mógł pracować jako obiektyw makro niezbędne były pierścienie pośrednie na które wydałem ok 200zł. Koszt tego zestawu jest jednak czterokrotnie wyższy niż pierwszego ze starszym Nikonem.

ZESTAW 1

  • Nikon D90 (matryca DX 12,3MP)
  • soczewka makro Raynox DCR-250
  • obiektywy:
    • Nikon Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6 lub
    • Nikon Nikkor 50mm f/1.4
Aparat Nikon D90 z obiektywem 50mm, 18-105mm i soczewką macro.

ZESTAW 2

  • Canon 6D (pełnoklatkowa matryca, 20,2MP)
  • obiektyw Canon 50mm f/1.2 L
  • pierścienie pośrednie
Aparat Canon 6D z obiektywem Canon 50mm i pierścieniami pośrednimi.

A teraz kilka fotek. Naturalnych, bez sztucznego rozmycia z Photoshopa itp. Możecie zaobserwować jak wygląda głębia ostrości przy użyciu soczewki lub pierścienia, choć różnice mogą też wynikać z pełnej lub niepełnej klatki, ustawienia przysłony, światła, ogniskowej czy typu obiektywu. Nie zagłębiając się w szczegóły głębia ostrości przy użyciu pierścieni jest bardzo płytka (może to być zarówno ich plus jak i minus), winieta przy odpowiednim świetle niewielka, autofocus lepszy niż w przypadku soczewki a obraz niezdeformowany. Używając manualnego ustawiania ostrości z podobną częstotliwością trafiałem soczewką co obiektywem z pierścieniami.

Makro nie jest moją ulubioną formą fotografii ale wszystkiego można spróbować, zamieniając swoje zwykłe obiektywy w makrowe przy użyciu niedrogich soczewek lub pierścieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *