Miejsca,  Muzeum

Muzeum im. Przypkowskich

Bardziej znane pod nazwą Muzeum Zegarów, mieszczące się w Jędrzejowie w województwie świętokrzyskim.

Muzeum powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza z Jędrzejowa Feliksa Przypkowskiego, który od 1895 gromadził zabytkowe zegary słoneczne, a także literaturę i inne materiały poświęcone gnomonice, następnie znacząco rozbudowaną przez jego syna Tadeusza Przypkowskiego.

Stała wystawa kolekcji Feliksa Przypkowskiego została udostępniona publicznie w 1909 w Jędrzejowie i od tego czasu była ciągle rozbudowywana i eksponowana w różnych budynkach Jędrzejowa z wyjątkiem okresu obu wojen światowych. W 1962 Przypkowscy przekazali kolekcję Państwu, przy czym zachowali wpływ na kształt muzeum, ponieważ Tadeusz, a po jego śmierci jego syn Piotr byli dyrektorami tej instytucji.

Muzeum mieści się w dwóch zabytkowych domach: byłej aptece z początku XVIII wieku i siedzibie Przypkowskich z 1906. Na tej ostatniej znajduje się kopuła obserwatorium astronomicznego z 1913, a ściany od podwórza pokrywa neorenesansowe sgraffito z 1955.

Powyższe informacje zaczerpnięto z Wikipedii.


O siebie dodam, że właściciele nie mają nic przeciwko fotografowaniu. Spacerujemy z przewodnikiem po ciekawych wnętrzach domu rodziny Przypkowskich. Zobaczymy tam m.in. gabinet lekarza Feliksa Przypkowskiego, stolik przy którym siadywał J. Piłsudski będąc w odwiedzinach, ponadto wiele pokoi urządzonych w stylu z tamtej epoki.

Jeśli chodzi o zegary, są to głównie zegary słoneczne i znajdują się w gablotach w jednym z pomieszczeń (patrz galeria).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *