Krajobraz,  Miejsca,  Ruiny

Zatopiona Kopalnia „Bibiela”

Wczesną wiosną odwiedziłem to co pozostało z kopalni rudy i kruszcu „Bibiela”. Po dotarciu samochodem do lasu, tak blisko jak było to możliwe i kilkunastu minutach marszu osiągnąłem zamierzony cel. Ze znajdującej się w pobliżu ruin tablicy dowiedziałem się co nieco o kopalni, jej powstaniu i tragicznym końcu.

Zatopiona kopalnia rudy i kruszcu „Bibiela” znajduje się 6 kilometrów od Miasteczka Śląskiego. Od 1889r. do 1917r., wydobywano tam rudy żelaza oraz cynku, srebra i ołowiu. Dnia 17 czerwca 1917 roku o godzinie 11 w jednej sztolni zauważono wodę, przed godziną 14 woda zaczęła niszczyć kopalnię. Jak opisuje kronikarz Jan Nowak:

Z boku i spodu podkopów woda wyrywała wielkie bryły rudy, tam i ówdzie stropy się zawaliły, zapadły ściany, a przeraźliwie huczący potok wody podwyższający się od minuty do minuty, dochodził górnikom już pod kolana.

Woda napływała w ilości 38 metrów na minutę, blisko do powierzchni.

W przeciągu dwóch godzin cała kopalnia została zatopiona i wraz z nią wszystkie maszyny i kosztowne urządzenia górnicze. Zatopił się milionowy skarb, zaś 700 górników straciło pracę.

Jan Nowak, 1927r.

Obecnie po kopalni ostały się tylko resztki murów wystające niewiele ponad poziom gruntu. Natomiast sam las i jeziorka tworzą bardzo przyjemny klimat, miejscami mroczny i tajemniczy. Fajne miejsce na niedzielny spacer lub wycieczkę rowerową.Jest to las sosnowo-świerkowy z domieszką drzew liściastych, bogaty w runo leśne, m.in. jagody, borówki i grzyby (koźlarze, podgrzybki i maślaki). Występują tu też gatunki objęte ochroną takie jak: cis, wawrzynek wilczełyko, mieczyk dachówkowy a z ptaków: gadożer, trzmielojad, orlik krzykliwy, kania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *